Do regulatorní části našeho newsletteru jsme se tentokrát rozhodli zařadit téma, kterému jsme se zatím nevěnovali: „Udržitelné finance“. Ačkoliv se jedná se o velmi široké téma, pokusíme se v několika odstavcích shrnout jeho podstatu, kam tato oblast směřuje z hlediska bankovní regulace a jaké jsou základní informační zdroje, které mohou pomoci těm, kteří se touto oblastí v bankách zabývají.
Úvod
V reakci na přijetí Pařížské dohody o změně klimatu a Agendy OSN 2030 pro udržitelný rozvoj v roce 2015 stanovily vlády na celém světě strategie, aby splnily své závazky, včetně závazků týkajících se udržitelného financování.
V rámci EU zveřejnila Evropská komise dne 31. ledna 2018 Závěrečnou zprávu skupiny odborníků pro udržitelné financování a následně dne 8. března 2018 Akční plán financování udržitelného růstu. (odkazy na dokumenty jsou uvedeny na konci článku).
Stručně o podstatě
Akční plán EU pro financování udržitelného růstu poskytuje vysvětlení pojmu udržitelné financování:
„Udržitelné financování“ obvykle označuje proces, kdy se při rozhodování o investicích řádně zohlední environmentální a sociální aspekty, což vede k většímu investování do dlouhodobějších a udržitelnějších činností. Konkrétně se environmentálními aspekty rozumí zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně i aspekt zohledňování životního prostředí v širším slova smyslu i s ním souvisejících rizik (např. přírodní pohromy). Sociální aspekty se mohou týkat otázek nerovnosti, začleňování, vztahů mezi sociálními partnery, investic do lidského kapitálu a komunit. Environmentální a sociální aspekty se často prolínají především vzhledem k tomu, že změna klimatu může prohloubit panující systémy nerovností. Správa veřejných a soukromých institucí, včetně řídicích struktur, zaměstnaneckých vztahů a odměňování vedoucích pracovníků, hraje při začleňování sociálních a environmentálních hledisek do procesu rozhodování zásadní roli.“
Tento akční plán týkající se udržitelného financování je součástí rozsáhlejšího úsilí o propojení otázek financování s konkrétními potřebami evropské a světové ekonomiky v zájmu planety a naší společnosti. Konkrétně je cílem tohoto akčního plánu:
Kam směřujeme z hlediska bankovní regulace?
V rámci svých závazků v oblasti udržitelného financování EU pověřila EBA, aby:
Za účelem splnění těchto mandátů EBA zveřejnil svůj Akční plán pro udržitelné finance.
Základní informační zdroje
Pro ty, kteří se přímo zabývají oblastí udržitelným financováním, jsme připravili seznam základních zdrojů informací. Seznam není vyčerpávající. Dokumenty mají zatím relativně obecný charakter s tím, že bude vydána řada nových dokumentů:
20-10-2020