Chytře na rizika  
EU reviduje obezřetnostní rámec pro obchodníky s cennými papíry

EU reviduje obezřetnostní rámec pro obchodníky s cennými papíry

Současné obezřetnostní požadavky v EU se vztahují jak na úvěrové instituce (tj. podniky, které přijímají vklady nebo jiné splatné peněžní prostředky od veřejnosti a poskytují úvěry na vlastní účet) tak na obchodníky s cennými papíry (tj. právnické osoby, jejichž obvyklým předmětem činnosti či podnikání je poskytování jedné nebo více investičních služeb třetím osobám nebo provádění jedné nebo více investičních činností na profesionálním základě). Existovaly hlasy k zavedení méně složitých, ale proporcionálnějších a rizikově citlivějších pravidel pro obchodníky s cennými papíry – viz též naše dřívější informace o zapojení EBA do této záležitosti.

V prosinci 2017 vydala Evropská komise návrh nařízení a návrh směrnice, které by změnily současná obezřetnostní pravidla EU pro obchodníky s cennými papíry. Návrh nařízení stanoví kapitálové požadavky, požadavky na minimální úroveň kapitálu, riziko koncentrace, likviditu a na uveřejňování pro všechny obchodníky s cennými papíry, které nelze považovat za systémové. Návrh směrnice stanoví požadavky na určení orgánů obezřetnostního dohledu, počáteční kapitál obchodníků s cennými papíry, pravomoci dohledu a nástroje obezřetnostního dohledu nad obchodníky s cennými papíry ze strany kompetentních orgánů, a publikační požadavky na kompetentní orgány v oblasti obezřetnostní regulace a dohledu. Pokud budou tyto nové návrhy přijaty, nebude převažující většina obchodníků s cennými papíry podléhat pravidlům původně určeným pro úvěrové instituce.

Avšak největší a systémově nejvýznamnější obchodníci s cennými papíry, v zásadě ti, jejichž aktiva přesahují 30 mld. eur, budou podléhat stejnému režimu jako evropské banky. Důvodem je to, že tyto firmy přebírají na sebe a upisují rizika ve významném rozsahu napříč jednotným trhem. V členských státech, které jsou rovněž členy bankovní unie, budou tyto firmy podléhat přímému dohledu ECB v rámci Jednotného mechanizmu dohledu.

Tyto dva akty změní existující obezřetnostní rámec pro obchodníky s cennými papíry tak, jak je stanoven ve směrnici a nařízení o kapitálových požadavcích (CRD IV/CRR) a ve směrnici a nařízení o trzích finančních nástrojů (MiFID2/MiFIR).

Dotčené návrhy směrnice a nařízení jsou otevřeny pro veřejnou konzultaci do 8. března 2018.  

21-2-2018