Dne 12. října 2017 vydal Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) Názor na problémy spojené s odchodem Velké Británie z EU.
Rozhodnutí Velké Británie vystoupit z EU zahrnuje také její odchod z Jednotného evropského trhu. Instituce aktivní ve Velké Británii mohou rozhodnout o přesunu části svých aktivit do EU. Proto se EBA rozhodl poskytnout názor na dohledová očekávání a řešit rizika regulatorní a dohledové arbitráže, která vznikají v důsledku snah o přemístění entit do zemí EU 27 v relativně krátkém období.
Většina doporučení je zaměřena na období před odchodem, kdy se pravidla EU stále vztahují i na britské instituce. Od března 2019 však bude situace záviset na pravděpodobné budoucí pozici Velké Británie po Brexitu. EBA ve svých doporučeních obezřetně předpokládá, že se Velká Británie stane pro účely práva EU třetí zemí. EBA upozorňuje, že legislativní rámec EU již poskytuje pravidla vztahující se na instituce ze třetích zemí operující v EU, avšak stupeň ekonomické a finanční integrace mezi Velkou Británií a členskými státy zůstane i po Brexitu stále vysoký, což legislativní rámec nepředpokládá. Proto EBA identifikoval oblasti týkající se interakcí se třetími zeměmi, které by zasluhovaly novelu legislativy.
EBA pokrývá oblasti relevantní pro kompetentní orgány, zejména proces licencování, přístup k rovnocennosti při poskytování investičních služeb, schvalování interních modelů, řídicí a kontrolní systém – zejména v oblasti outsourcingu a přesunů rizik s použitím operací back-to-back (obchodování back-to-back umožňuje instituci nabízet svým klientům nástroje pro komplexní obchodování, neboť veškerá podkladová rizika jsou přesunuta na jinou instituci ve skupině, která řídí tyto transakce jako součást svého vlastního obchodního portfolia) nebo vnitroskupinových operací – a otázky řešení krizí a systémů pojištění vkladů. EBA také zdůrazňuje, že společnosti ve formě prázdných schránek nejsou dovoleny, neboť nesplňují požadavky na řádné řízení.
Například při posuzování žádostí o licence, registrace, notifikací apod. nepostačuje potvrzení nebo předchozí či existující licence udělené jiným kompetentním orgánem. Firmy musejí podat jasné vysvětlení faktorů podporujících jejich volbu jurisdikce, zejména že si nevybraly jurisdikci za účelem vyhýbání se přísnějším standardům.
EBA bude monitorovat vývoj, včetně záměrů o přemístění, a bude hodnotit rozsah, v němž jsou doporučení obsažená v jí vydaném názoru dodržována.
12-11-2017