Chytře na rizika  
Evropské dohledové orgány konzultují využívání tzv. velkých dat

Evropské dohledové orgány konzultují využívání tzv. velkých dat

Jedním z úkolů Evropských dohledových orgánů (European Supervisory Authorities, ESAs), které představují EBA (European Banking Authority), ESMA (European Securities and Markets Authority) a EIOPA (European Insurance and Occupational Pensions Authority) je monitorovat rizika pro spotřebitele a finanční instituce stejně tak jako nové i existující finanční činnosti. 

Na základě tohoto mandátu ESAs zaznamenaly pokračující růst využívání velkých dat napříč sektorem bankovnictví, pojišťovnictví a cenných papírů. Velká data zahrnují zejména shromažďování, zpracování a využívání velkých objemů různého typu dat z různých zdrojů, s využitím nástrojů IT ke generování nápadů, řešení nebo k předpovídání určitých událostí nebo chování (např. profilů zákazníků, identifikaci vzorců spotřeby a vytváření cílených nabídek). Velká data zahrnují nejen data sama o sobě, ale také technologie a postupy ke zpracování a analýze dat. Analýza dat může být popisná, prediktivní nebo preskriptivní. Principy ochrany dat a ochrany spotřebitele tak mohou hrát významnou roli. 

ESAs přinášejí v diskusním dokumentu hodnocení rizik a přínosů velkých dat a na základě tohoto jevu představují přehled možného vývoje trhu. Využívání velkých dat má dopad na přístup spotřebitelů k produktům a službám a na finanční instituce, pokud jde o jejich postupy při tvorbě cen a při rozhodování. Technologie velkých dat mohou změnit způsob, kterým jsou finanční služby poskytovány, a mohou změnit konkurenční výhodu v budoucnosti. 

ESAs zjišťují, zda existující regulatorní rámec je dostatečný pro pokrytí problematiky velkých dat nebo zda v něm existují nějaké mezery a byly by potřebné nějaké regulatorní nebo dohledové zásahy a zda by mohl využít potenciální přínosy. ESAs zjistily, že sektorová finanční regulace v EU je ve svém principu neutrální z hlediska technologií a jako taková se specificky nezabývá otázkami vtahujícími se k velkým datům. Některá ustanovení v rámci finanční regulace EU jsou však pro finanční instituce využívající velká data relevantní. K technologiím pro velká data se vztahují také otázky reputační, právní a otázky kybernetické bezpečnosti. 

8-2-2017