Chytře na rizika  
Definice selhání v EU

Definice selhání v EU

Dne 28. září 2016 Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) publikoval své finální Obecné pokyny pro aplikaci definice selhání napříč EU a finální návrh regulatorních technických standardů (RTS) k prahu významnosti úvěrových závazků po splatnosti. Oba dokumenty jsou součástí tzv. regulatorní revize přístupu založeného na interním ratingu (IRB), která má za cíl snížit variabilitu IRB modelů. Dokumenty představují druhou fázi regulatorní revize a jsou publikovány s určitým zpožděním (původně byly očekávány v polovině roku 2016). Nicméně jak obecné pokyny, tak RTS se vztahují jak na IRB přístup, tak i na standardizovaný přístup.

Definice selhání je stanovena v článku 178 nařízení CRR. Avšak mezi institucemi bylo pozorováno široké spektrum postupů z hlediska různých aspektů definice. Podstatnou variabilitu potvrdila kvantitativní dopadová studie. Proto obecné pokyny poskytují podrobný návod k aplikaci těchto aspektů definice selhání, zejména:

 

  • kritéria po splatnosti, včetně počítání dnů po splatnosti a situace technického selhání, 
  • indikace nepravděpodobnosti splacení včetně prodeje úvěrového závazku nebo nucené restrukturalizace,
  • specifické aspekty aplikace definice selhání pro retailové expozice,
  • aplikace definice selhání v bankovní skupině, 
  • zacházení s externími daty,
  • kritéria pro návrat do stavu neselhání, např. včetně minimálních probačních dob a
  • dokumentace a vnitřní strategie a postupy. 

 

Tyto obecné pokyny jsou účinné od 1. ledna 2021, avšak kompetentní orgány mají diskreci k urychlení období. Pokud jsou změny aplikovány jako součást interních ratingových systémů, musí být ověřeny interní validační funkcí a oznámeny relevantnímu kompetentnímu orgánu nebo jím schváleny.

RTS specifikují podmínky pro stanovení prahu významnosti pro úvěrové závazky po splatnosti podle článku 178(6) CRR. Tento práh je strukturován a má absolutní a relativní složku. Absolutní práh musí být nižší nebo roven 100 EUR pro retailové expozice nebo 500 EUR pro jiné než retailové expozice. Doporučuje se, aby relativní práh byl nastaven ve výši 1 % pro retailové i jiné než retailové expozice. V každém případě ale relativní práh musí být nižší nebo roven 2,5 %. Pokud jsou oba limity (absolutní i relativní) překročeny po určený počet souvislých dní (90 nebo 180), je identifikováno selhání dlužníka.

Úroveň prahu bude nastavena kompetentními orgány v dané jurisdikci. Očekává se, že implementace těchto RTS může mít na některé instituce významný dopad. Zejména IRB instituce mohou být ve větší míře ovlivněny změnami interních procesů a dat, jestliže budou muset změnit práh. Instituce by měly implementovat práh nejpozději do konce prosince 2020.

24-11-2016

Původní článek Doporučení EBA k definici selhání z 23.11.2015