Aktualizace říjen 2016
Dne 29. července 2016 EBA publikovala výsledky celoevropských stresových testů 2016 pro 51 bank z 15 zemí EU a Evropského hospodářského prostoru pokrývajících asi 70 % bankovních aktiv v každé jurisdikci a napříč EU. Podle EBA: „Bankovní sektor v EU významně navýšil svou kapitálovou základnu v nedávných letech. V daném vzorku činí výchozí kapitálová přiměřenost pro stresové testy CET 1 13,2 % ke konci roku 2015. Jde o hodnotu o 200 bazických bodů vyšší než ve vzorku z roku 2014 a o 400 bazických bodů vyšší než v roce 2011. Hypotetický scénář vede ke stresovému dopadu na CET 1 ve výši 380 bazických bodů, což ho napříč vzorkem srazí na úroveň 9,4 % vyjádřenou ke konci roku 2018.“
Původní článek z 12-2-2016
Dne 18. prosince 2015 Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) zahájil veřejnou konzultaci o návrhu svých pokynů ke stresovému testování včetně stresového testování pro účely dohledu. (EBA/CP/2015/28).
EBA zveřejnila tento návrh pokynů částečně jako aktualizaci a náhradu existujícího doporučení CEBS pro stresové testování institucí (GL32) a částečně na základě článku 100(2) Směrnice 2013/36/EU (tzv. CRD), který pokrývá stresové testování pro dohledové účely. Stresové testování pro dohledové účely je povinností kompetentních orgánů a je nezávislé na oficiálním sektorovém celoevropském (tj. v rámci EU) stresovém testování.
Pokyny pokrývají:
Pokyny mají za cíl sbližování postupů jak na straně institucí, tak na straně kompetentních orgánů.
Stresové testování je jedním z nástrojů, jak mohou instituce naplnit požadavek, že mají zohlednit prospektivní pohled ve svém řízení rizik, ve strategickém plánování a plánování likvidity jakožto součástí interního postupu pro hodnocení kapitálové přiměřenosti (tzv. internal capital adequacy assessment proces, ICAAP) a interního postupu pro hodnocení dostatečné likvidity (internal liquidity adequacy assessment proces, ILAAP). Pravidla pro instituce se zaměřují mimo jiné na interakci mezi výstupy stresového testování a manažerskými akcemi a aplikacemi pro ozdravné účely a řešení krize, a stresovým testováním pro hodnocení životaschopnosti kapitálových plánů instituce za nepříznivých okolností v kontextu ICAAP a ILAAP.
Pokyny také poskytují jasnou taxonomii stresových testů a některé definice. Oblasti, které jsou nově definovány a zahrnuty do pokynů, představují např. reverzní stresové testování nebo nové kategorie jednotlivých rizik jako je riziko pochybení nebo devizové riziko. (Reverzní stresové testy začínají s předem definovaným výstupem a zkoumají scénáře a okolnosti, které vedou k jeho vzniku. Riziko pochybení je způsobeno rizikem ztrát z nevhodné nabídky finančních služeb a s tím spojených nákladů na soudní spor včetně případů úmyslného nebo nedbalého počínání.) Kromě toho byly aktualizovány např. modely podnikání, agregace dat nebo další koncepty tak, aby co nejlépe odrážely ověřené postupy používané v industrii a při dohledu.
Pokyny jsou zveřejněny ke konzultaci do 18. března 2016.
Informace o celoevropských stresových testech včetně metodologií a scénářů lze nalézt zde. Příští celoevropský stresový test je plánován na rok 2016 a EBA již publikovala návrh metodologie pro diskusi.