Chytře na rizika  
Doporučení EBA k definici selhání

Doporučení EBA k definici selhání 

Dne 22. září 2015 zahájila EBA veřejnou konzultaci svého návrhu Doporučení k aplikaci definice selhání (dále jen “Doporučení”). Konzultace potrvá do 22. ledna 2016. Jelikož definice selhání je velmi důležitou záležitostí a její změna může mít významný dopad na některé instituce, EBA paralelně zahájila kvantitativní dopadovou studii (QIS), která by měla otestovat dopad změn vyplývajících z tohoto návrhu. Doporučení a z návrhu regulatorního technického standardu (RTS), který specifikuje práh významnosti pro úvěrové závazky po splatnosti. Návrh RTS již prošel konzultací a konzultační období skončilo v lednu 2015. Mandáty EBA pro vydání těchto RTS a Doporučení jsou stanoveny v článku 178 Nařízení EU 575/2013 (CRR).

V minulosti byly identifikovány rozdílné postupy institucí v oblasti definice selhání, proto cílem uvedených regulatorních produktů (RTS a Doporučení) je harmonizovat tyto postupy a zvýšit srovnatelnost odhadů rizikových parametrů a kapitálových požadavků, zejména u IRB modelů pro úvěrové riziko. Nicméně definice selhání je relevantní také pro instituce používající standardizovaný přístup pro úvěrové riziko. EBA také očekává, že pomůže snížit regulatorní zátěž pro přeshraniční skupiny.

Návrh Doporučení poskytuje podrobný návod k aplikaci různých aspektů definice selhání, zejména jde o:

  • kritérium po splatnosti jakožto indikace selhání,
  • indikace nepravděpodobnosti splatit,
  • specifické aspekty aplikace definice selhání pro retailové expozice,
  • aplikace definice selhání v bankovní skupině,
  • zacházení s externími daty a
  • kritéria pro návrat do stavu v neselhání.

Jedním z příkladů těchto změn může být nová definice technického selhání. Zahrnuje jednu z těchto situací, které by neměly být považovány za selhání:

  • Identifikace selhání vyplývá z chyby v datech nebo v IT systémech instituce, včetně manuálních chyb nebo standardizovaných procesů ale kromě špatných úvěrových rozhodnutí.
  • Požadovaná platba byla uskutečněna dlužníkem před překročením kritéria relevantních dnů po splatnosti včetně prahu významnosti, ale selhání bylo identifikováno v důsledku dlouhého procesu alokace platby uvnitř instituce.

Jiný příklad může zahrnovat nucenou restrukturalizaci. Doporučení upřesňuje, že za nucenou restrukturalizaci by se mělo považovat poskytnutí úlev pro dlužníka specifikovaných v implementačním technickém standardu ITS on forbearance and non-performing exposures.

K selhání dochází, pokud úlevy pravděpodobně vyústí do sníženého finančního závazku (DO, diminished obligation). Ten je založen na porovnání mezi čistou současnou hodnotou očekávaných peněžních toků před změnami kontraktu (NPV0) a čistou současnou hodnotou peněžních toků založených na nové smlouvě (NPV1), v obou případech diskontovaných s použitím původní efektivní úrokové míry, jak je vyjádřeno v následujícím vzorci:

vzorec.jpg

Pokud snížení finančního závazku přesahuje určitý práh, expozici je třeba klasifikovat jako v selhání. Práh by si měly nastavit instituce, ale současný návrh Doporučení říká, že ne vyšší než 1 %.

Pokud však snížení finančního závazku nepřesahuje určený práh, stejně by u takové expozice měly být posouzeny další možné indikace nepravděpodobnosti splacení. Takové indikace mohou zahrnovat zejména nepravidelný splátkový harmonogram, např. balónovou splátku na konci harmonogramu.

Návrh Doporučení je dostupný na: http://www.eba.europa.eu/regulation-and-policy/credit-risk/guidelines-on-the-application-of-the-definition-of-default

K tomu se vztahující RTS k prahu významnosti lze nalézt zde: http://www.eba.europa.eu/-/eba-consults-on-materiality-threshold-of-credit-obligation-past-due

23-11-2015